اصلاح بدشکلی هشت مانند در جراحی بینی

بر اثر کوچک کردن بیش از حد طاق بینی قسمت غضروفی بینی از قسمت استخوانی آن جدا به نظر می رسد و منجر به پایین افتادگی بینی شده و از روبه­ رو مانند عدد هشت و دو تکه دیده می شود و علاوه بر ظاهر غیرجذاب، مشکلات تنفسی زیادی برای بیمار ایجاد می کند.

دریچه داخلی بینی (Internal nasal valve )، باریک ترین قسمت راه هوایی بینی است که میان سپتوم (غضروف وسطی) بینی و قسمت بالایی غضروف های کناری فوقانی بینی قرار دارد و تغییرات در آن باعث بدشکلی هشت مانند و اشکالات تنفسی ناشی از آن می شود. و انسداد ان می تواند ناشی از انحراف سپتوم، پایین افتادن غضروف های کناری فوقانی و یا جراحی قبلی بینی بخصوص در مواردی که قوز زیادی از بینی بدون بازسازی این ناحیه برداشته می شود اتفاق بیفتد.

 

قسمت آبی نشاندهنده غضروف های کناری فوقانی و خط قرمز نشانگر سپتوم بینی 

هنگامی که باریک شدگی و فروافتادگی در دریچه داخلی بینی وجود دارد، غضروف های کناری فوقانی  به سمت داخل و نزدیک به سپتوم  انحراف پیدا می کنند که خود منجر به باریک شدن مسیر تنفسی می شود. از طرفی انحراف سپتوم بینی می تواند این مشکل را تشدید کرده و به باریک شدن بیشتر آن بیانجامد.
در شکل پایین باریک شدن دریچه داخلی بینی در سمت راست و اثر انحراف سپتوم بر تشدید آن در درسمت چپ نشان داده شده است.

درمان بدشکلی هشت مانند

برخی ادعا می کنند که فروافتادگی دریچه داخلی بینی را می توان بصورت غیر جراحی با چسب های مخصوص فنر دار (Breath Rite strip ) بطور موقت اصلاح کرد.

شکل پایین اثر این محصول را بر باز کردن دریچه داخلی بینی نشان می دهد که در شکل چسب با رنگ سیاه نشان داده شده است و فلش ها جهت کشیده شدن و اثر آنها را نشان می دهد:

هر چند که علیرغم اینکه برخی از بیماران بهبود علایم را بدنبال استفاده از این محصولات بیان می کنند، می توانیم نتیجه بگیریم که مشکل بیشتر از چیزی است که بتوان با زدن یک چسب فنردار در شب آن را حل کرد و بنظر می رسد نیاز به تقویت دائمی و بازسازی دوباره این قسمت در موارد پس از آسیب و جراحی قبلی ضروری باشد.

پیشگیری از این رویداد، بسیار ساده تر از اصلاح و درمان آن است. طوریکه جراح باید حین جراحی، اتصالات غضروفی به استخوان بینی را تا حد ممکن حفظ کند تا در نتیجه از فروافتادگی این ناحیه جلوگیری شود و یا اگر احتمال ایجاد آن در آینده برای بیمار وجود دارد ( مواردیکه قوز بلندی از بینی برداشته شده است) در همان مرحله اول بازسازی لازم را انجام دهد.
در جراحی اصلاح بدشکلی هشت مانند از گرافت های غضروفی به نام  spreader graft برای پهن کردن این ناحیه و بازسازی زاویه طبیعی موجود میان سپتوم و غضروف های جانبی استفاده می شود . یعنی با کنار راندن غضروف های جانبی فوقانی فروافتاده به سمت بیرون، آنها را در موقعیت مناسب تری قرار می دهند و به بهتر کردن را ه هوایی بینی کمک می کنند. 

محل قرار دادن گرافت برای اصلاح بدشکلی هشت مانند

پس با بهره گیری از مشاوره های رایگان تیم تخصصی لوکس نوز به درمان این مشکل پرداخته و به نتیجه ای رضایت بخش دست یابید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − شش =