اصلاح فرورفتگی پره های بینی در جراحی بینی عملکردی

این مشکل هرچند که می تواند در برخی افراد بطور مادرزادی دیده شود ولی معمولا” به دنبال برداشتن بیش از حد و ضعیف شدن غضروف‌های پره‌های بینی و نزدیک کردن بیش از اندازه این غضروف‌ها به یکدیگر برای کم کردن پهنای نوک بینی ایجاد می شود. فرورفتگی بیش از حد در ظاهر بینی می تواند تنفس و دم عمیق از راه بینی را با مشکل روبرو کند.

 

جهت درک این موضوع لازم است که ناحیه ایجاد آن در بینی و علت بوجود آمدن آن را بررسی نماییم:

دریچه خارجی بینی(external nasal valve)  ناحیه ای از بینی است که تغییرات در آن باعث فرورفتگی پره های بینی و اشکالات تنفسی ناشی از آن می شود، و در رینوپلاستی عملکردی اهمیت بسیاری دارد.

دریچه خارجی بینی، در سمت خارج تر بینی نسبت به دریچه داخلی قراردارد و به راحتی می توان آنرا ارزیابی کرد.

در شکل زیر محل دو دریچه اصلی بینی نشان داده شده است و مشخص است که دریچه خارجی  (external ) در جلوتر قرار دارد و دریچه داخلی (internal) عقب تر بوده و دیده نمی شود.

دریچه خارجی بینی، از انتهای غضروف وسطی بینی و غضروف های جانبی تحتانی بینی ( همان غضروف های تشکیل دهنده نوک بینی و سوراخ های بینی ) تشکیل شده است و انسداد ان می تواند ناشی از انحراف و کجی قسمت پائینی غضروف میانی بینی، ضعف و پایین افتادن غضروف های جانبی تحتانی و یا ترکیبی از این دو باشد.

ضعف دریچه خارجی منجر به ایجاد حالت تقعر سوراخ های بینی و فرو رفتن ان در حالت نفس کشیدن می شود.

در شکل زیر در سمت راست شکل طبیعی دریچه خارجی بینی و در سمت چپ جمع شدگی آنرا در حین تنفس عمیق ملاحظه می کنید که خط قرمز قسمت پائینی سپتوم میانی بینی را نشان می دهد و قسمت آبی نشانگر غضروف های جانبی تحتانی است:

درمان فرورفتگی پره های بینی:

با قرار دادن گرافت های غضروفی که معمولا از غضروف میانی(سپتوم) بینی خود بیمار تهیه می شود می توان ان را تا حدی اصلاح کرد.

گاهی غضروف سپتوم کافی نیست و باید از منابع دیگر غضروفی مانند گوش و دنده ها بهره گرفت. این گرافت های غضروفی با تقویت غضروف های پره های بینی و بازسازی این ساختار با جراحی بینی، موجب بهتر شدن عملکرد و شکل دریچه خارجی بینی می شوند.

در تصاویر زیردر سمت چپ زیر فرورفتگی پره های بینی نشان داده شده است که در سمت راست با قرار دادن گرافت های غضروفی در دو طرف بینی اصلاح شده است:

همانگونه که مشخص است میتوان با برخورداری از مشاوره صحیح با یک تیم حرفه ای از بسیاری از مشکلات ناشی از رینوپلاستی اولیه و نیاز به رینوپلاستی ثانویه پیشگیری کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − سیزده =