بینی انحراف دار و نامتقارن

بینی انحراف دار و نا متقارن

ممكن است يك عمل نادرست و دستکاری قبلی بيني شما را از حالت تقارن درآورده باشد یا اينكه به صورت مادرزادی اين مشكل را به ارث برده باشيد. اگر پره‌های بینی با محور بینی تناسب یکسانی داشته باشد، معمولا با کم و زیاد کردن آنها می‌شود عدم تقارن بینی یا حفره‌هایش را برطرف کرد اما در بعضی مواقع پره‌های بینی بر یک محور نیستند مثلا قوس یکی بیشتر است و دیگری کمترکه در این موارد شبيه كردن هر دو سمت بینی خیلی سخت است.بینی انحراف دار و نا متقارن

بینی دارای تیغه ای  به قطر حدوداً یک تا دو میلی متر است که در وسط دو حفره بینی قرار گرفته است. در صورتی که این تیغه دارای انحراف باشد، برای درمان ان جراحی انحراف بینی (Septoplasty) به کار می رود. حال اگر بینی در ظاهر کجی داشته باشد، می توان عمل زیبایی بینی( Rhinoplasty) انجام داد.  مهم ترین تفاوت جراحی بینی کج با انحراف بینی در همین موضوع می باشد، که جراحی کجی بینی یک عمل زیبایی است و انحراف بینی یک عمل درمانی.

اگر بینی شما بر حسب خطی فرضی که بر روی صورتتان از بالا به پایین کشیده میشود دارای زاویه باشد این بینی کج و پیچ خورده به شمار می آید.

گاهی نیز بر اثرضربه، بینی شما کج خواهد شد و دچار انحراف می شود.گاهی نیز ممکن است بینی کج شود اما انحرافی نداشته باشد .همچنین اگر بینی شما در اندازه تناسب نداشته باشد و یک طرف از طرف دیگر کوچکتر به نظر آید این نوع بینی هم کج به حساب می آید

علائم بینی کج و یا دارای انحراف

  • خشکی دهان
  • ناراحتی مجاری تحتانی تنفسی
  • سردرد
  • خونریزی
  • خرخر شبانه
  • سینوزیت

عمل بینی کج با عمل های دیگر بینی تفاوت زیادی دارد. در این نوع عمل هدف اصلی بهبود یافتن تنفس فرد و همچنین ظاهر است. یکی از مهمترین مراحل انجام این عمل ترمیم تیغه ی بینی است که در بعضی موارد این ترمیم با گرافت های غضروفی همراه خواهد بود. همچنین در این نوع عمل پزشک متخصص باید اطمینان حاصل کند که استحکام بینی تا سالیان دراز ادامه خواهد یافت. اگر با دانایی کامل و مشاوره با یک تیم حرفه ای، در این باره پیش بروید بی شک عملی موفقیت آمیز در پیش رو خواهید.

جراحی زیبایی بینی برای اصلاح بینی کج و منحرف

برای اصلاح کامل یک بینی کج جراح باید سه جز را کاملاً بررسی کند که عبارتند از:

۱-بررسی قرینگی بینی و تمام صورت بیمار

۲-میزان انحراف داخلی(در تیغه بینی)

۳-  وضعیت بدشکلی خارجی بینی بیمار

در همه این بیماران انحراف داخلی در تیغه بینی باید برطرف شود تا هم به اصلاح کامل انحراف بیرونی و هم برقراری راه تنفسیِ کاملا باز کمک شود. در شکل زیر انحراف سپتوم بینی به سمت راست در نگاه از پایین دیده می شود.

علت هر چه باشد، با جراحی زیبایی بینی می توان این بینی کج و منحرف را صاف کرد که بسته به شدت مشکل زمینه ای، عمل جراحی ساده تر یا پیچیده تر انتخاب می گردد.

بسیار مهم است که برای اینگونه بینی ها حتما از جراح باتجربه کافی و علم مناسب کمک گرفته شود و  اگر جراح از عکس های قبل و بعد از عمل برای نشان دادن نمونه کارش در اصلاح بینی دارای انحراف استفاده می کند،  مهم است که  یادمان باشد که در مرور این عکس ها، حتما عکسهای روبرو و از پایین را هم ببینیم و به دیدن عکسهای نیمرخ و مایل اکتفا نکنیم.

در اکثر موارد یک بیمار با بینی منحرف را می توان تا نقطه نزدیک به صاف شدن و نه صاف شدن کامل صد در صد اصلاح کرد و در بسیاری از بیماران همین بیش از انتظاراتشان خواهد بود.

ازطرفی در بعضی از متقاضیان که شرح حالی از آسیب یا شکستگی قبلی بینی نمی دهند، یک بینی کج ممکن است جزئی از یک غیر قرینگی کلی در صورت باشد که حتما باید قبل از عمل تشخیص داده شده و در مورد محدودیت در اصلاح این دسته از موارد توضیح داده شود.

تصویر زیر نمونه ای از این عدم تقارن را نشان داده است هر چند که همیشه به این وضوح قابل تشخیص نمی باشد:

هر چند که غیر قرینگی میان اجزای زوج بدن از جمله صورت جزئی از طبیعت است و قرینگی مطلق بیشتر یک استثنا است تا قانون کلی، ولی گاهی میزان این غیر قرینگی در حدی است که می تواند بر نتایج دستکاری با جراحی بخصوص در موارد عدم تشخیص قبل از عمل آن اثر منفی بگذارد.

چرا که اگر بیمار و جراح متوجه این موضوع نباشند ممکن است حتی اگر بینی بیمار تا حد ممکن صاف شود نیز در یک صورت غیر قرینه نامتقارن بنظر برسد و از آنجایی‌که پس از عمل توجه فرد و اطرافیان به صورت اش بیشتر جلب می شود،  ابراز نظر های متعاقب می تواند موجبات نارضایتی و مسائل ناخواسته را بدنبال داشته باشد.

یک جراح بینی آموزش دیده و با تجربه، بینی را در صورت و هماهنگی با آن ارزیابی می کند و دقت لازم را برای تشخیص هر گونه غیرقرینگی چه در بینی و چه در صورت دارد.این مورد مهم هم تاکید مجددی است بر اهمیت انتخاب جراح مناسب که بارها در مطالب مختلف به آن اشاره کرده ایم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شانزده =