رینوپلاستی ثانویه ( Revision or Secondary Rhinoplasty)

رینوپلاستی ثانویه یا ترمیمی

رینوپلاستی ثانویه به مواردی اطلاق می‌شود که فرد از نتایج رینوپلاستی اولیه خود ( جراحی بینی) ناراضی بوده که این عدم رضایت ممکن است ناشی از مشکلات تنفسی اصلاح‌نشده یا مشکلات در ظاهر و زیبایی بینی باشد. در ۳ تا ۵ درصد از جراحی های اولیه بینی، ممکن است تمام ایرادات بینی بر طرف نشود و یا پس از اصلاح، مجددا برگشت نماید. برای به نتیجه رسیدن یک عمل جراحی زیبایی بینی باید بین ۶ تا ۱۲ ماه صبر کرد، اگر پس از این مدت ایرادات بینی بر طرف نشد، باید تحت جراحی ترمیمی بینی قرار گیرد.

جراحی ترمیمی بینی برای دو گروه از بیماران انجام می‌شود:

۱- گروه اول، بیمار از ظاهر کلی بینی راضی بوده، ولی از برخی ایرادات جزئی شاکی است؛ برای مثال، برآمدگی بسیار ناچیزی بر روی پل بینی باقی مانده یا اختلاف مشخص و قابل اصلاحی در اندازه سوراخ‌های بینی دیده می‌شود و یا نامنظمی محدودی در نوک بینی ناشی از جابجایی گرافت در این ناحیه وجود دارد، که باید در جراحی دوم رفع شود. در این بیماران، جراحی ترمیمی بینی معمولاً از پیچیدگی کمتری برخوردار است و بیمار درمجموع از انجام عمل توسط جراح اول رضایت دارد و اعتماد به جراح از میان نرفته است. عموماً بیماران به خاطر چنین اشکال‌های جزئی برآشفته و مضطرب نمی‌شوند.

 

۲-گروه دوم، بیمار از ظاهر کلی بینی‌اش ناراضی است و یا اختلال تنفسی قابل‌ملاحظه‌ای پس از عمل به وجود آمده است و عمل جراحی ترمیمی بینی برای بازسازی نتیجه ضعیف عمل قبلی انجام می‌شود. این‌گونه از عمل جراحی ترمیمی بینی معمولا از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و بیمار درمجموع از انجام عمل توسط جراح اول ناراضی است و اعتماد به جراح از میان ‌رفته است. عموماً این بیماران به خاطر بدتر شدن ظاهرشان برآشفته و ناامید هستند و از کاهش  اعتمادبه ‌نفس‌ و ایجاد مشکل در فعالیت‌ها و روابط اجتماعی‌شان رنج می‌برند.
علل مختلفی می‌توانند موجب عدم موفقیت در عمل رینوپلاستی و ناراضی بودن بیمار شوند (مانند پوست ضخیم و مشکلات زیاد قبل از عمل در بینی) ولی علت اصلی‌  اشکال در ارزیابی قبل از عمل و نحوه عمل جراحی انجام‌شده به‌وسیله جراح است.
تجربه‌ و مهارت جراح و همچنین دید هنری وی، ارزیابی و آنالیز صحیح پیش از عمل و تکنیک ظریف و دقیق جراحی در کسب نتیجه‌ مناسب رینوپلاستی نقش حیاتی دارند. ایجاد برش‌ها در مکان‌های نامناسب، برداشتن بیش‌ازحد غضروف و استخوان از پل بینی و همین‌طور غضروف‌های نوک بینی که منجر به تضعیف حمایت ساختاری می‌شود، همگی ظاهری ناخوشایند و غیرطبیعی و تنفسی مختل را به همراه خواهند داشت.

نکات بسیاری هستند که باید برای انجام رینوپلاستی ثانویه در نظر گرفته شود چراکه بینی یک عضو بسیار مهم در زیبایی کلی صورت است و با هر بار دست‌کاری آن شانس نتایج مناسب کمتر می‌شود و ازآنجایی‌که بینی در مرکز صورت و در معرض دید و قضاوت اطرافیان است، عدم تناسب و بدشکلی آن بیشتر از هر عمل جراحی زیبایی می‌تواند روی جسم و روح فرد اثر منفی داشته باشد.

مهم‌ترین اهداف انجام جراحی ترمیمی بینی عبارت‌اند از:

بازیابی ظاهر طبیعی بینی که در جراحی قبلی بسیار کوچک، کوتاه، بلند، باریک، پهن یا منحرف ‌شده است.
اصلاح مشکلات باقیمانده که در عمل جراحی قبلی به‌طور کامل برطرف نشده‌اند.
بهبود در اشکالات ایجادشده در تنفس فرد از طریق بینی و بازسازی راه هوایی بینی به خاطر انجام جراحی‌های قبلی.
بازیابی اعتمادبه‌نفس و بهتر کردن مشکلات احساسی ناشی از جراحی های قبلی

دست یابی به این اهداف به اسانی میسر نمی شود و همیشه جراح با موانعی روبرو است همانند:

امکان اجرای همه مانورهای لازم برای اصلاح ساختار بینی که قبلا تحت جراحی قرار گرفته است محدود بوده و با هر بار دست‌کاری و دادن برش در بینی و آسیب دیدن پوست و بافت نرم زیر پوستی و اختلال در خون‌رسانی آن‌ها محدودیت بیشتری در به‌کارگیری راحت برنامه‌های موردنظر جراح برای اصلاح بینی ایجاد می‌شود.
در برخی موارد آسیب به حدی شدید است که خطرات ناشی از جراحی ترمیمی از مزایای آن بیشتر است. در این شرایط  بهترین راه‌حل برای بیمار خودداری از انجام عمل جراحی ترمیمی باشد.
یکی دیگر از موانع مهم در دستیابی به نتایج دلخواه، بیماری است که از وضعیت بینی خود ناراضی بوده، اما به‌طور دقیق نمی‌داند به دنبال چه تغییراتی است، که در این افراد،  جراحی ترمیمی بینی می‌تواند یک فرآیند ناامیدکننده و ناموفق باشد. اکثر جراحان از انجام عمل مجدد در این گروه اجتناب می‌کنند.
با توجه به اینکه هر چه تعداد جراحی هایی که قبلا بر روی بینی بیمار انجام‌شده است، بیشتر باشد، امکان دست یابی به نتایج مناسب کمتر می‌شود بهتر است با بهرهمندی رایگان از مشاوره لوکس نوز به وضعیت دقیق خود اگاه شده و تصمیم مناسب را اتخاذ نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − ده =