عوارض ظاهری جراحی بینی(رینوپلاستی )

عوارض مربوط به شکل ظاهری بینی پس از جراحی بینی

 

بینی زینی شکل ( Saddle nose )

این عارضه بر اثر تراشیدن بیش از اندازه قوز غضروفی-استخوانی پشت بینی بوجود میاید که به دلیل تخمین نادرست یا تجربه کم جراح ایجاد میشود. در روز‌های نخست پس از جراحی، به دلیل تورم موجود در بافت‌ها، این عارضه به ­وضوح نمایان نمی شود.

بد شکلی هشتی شکل ( V معکوس) در حد فاصل هرم استخوانی و غضروفی

بر اثر کوچک کردن بیش از اندازه طاق بینی قسمت غضروفی بینی از قسمت استخوانی آن جدا به نظر می رسد و بینی فرد از روبه­ رو مانند عدد هشت و دو تکه دیده می شود، علاوه بر این برای فرد مشکل تنفسی نیز بوجود می آید.

جراح می تواند با حفظ اتصالات غضروفی استخوانی اسکلت بینی از فروافتادگی این ناحیه جلوگیری نماید.

آسیب پوستی بینی

 

از عوارض نادر جراحی بینی اسیب پوست بینی می باشد. در صورتی که حین جراحی به پوست بینی آسیب برسد یا از مواد مصنوعی یا پروتز به عنوان پیوند داخل بینی استفاده شود، امکان اسیب پوست بینی و سیاه شدن ان پس از جراحی وجود دارد.

 

فرورفتگی‌های پره‌های بینی (بینی منگنه ای)

 

هرگاه جراح جهت جمع کردن نوک بینی مجبور به برداشت بیش از حد غضروف‌های پره‌های بینی شود احتمالا با این مشکل روبرو خواهد شد، که بروز اين مشکل علاوه بر اسیب به ظاهر بيني، باعث انسداد بيني خواهد شد.

کم یا زیاد شدن پره وسطی بینی

در حالت طبیعی از نظر معیارهای زیبایی شناسی بینی، پره وسطی بینی باید خود را در ورای پره‌های جانبی بینی در نمای نیمرخ، نشان دهد که در صورت برداشتن غضروف‌های تیغه میانی، این پره به داخل بینی کشیده می شود. این حالت، تصویری غیرطبیعی از نیمرخ بینی به دست می دهد.

عدم متقارن سوراخ بینی

تعدادی از بیماران، پس از جراحی از عدم تقارن سوراخهای بینی شکایت دارند که بیشتر به دلیل تورم ناشی از عمل می باشد که با برطرف شدن تورم این اختلاف نیز از میان می رود .

شکل و اندازۀ سوراخهاي بيني تحت تأثير وضعيت غضروف نوک بيني، قسمت جلويي و پاييني تيغۀ بيني، اتصال بيني به لب بالا و نحوه و ميزان برداشت از سوراخ هاي بيني می باشد.

باریک شدن بیش ازاندازه نوک بینی

گاه مواقع  به دلیل اصرار بیش از حد بیمار به کوچک کردن نوک بینی، جراح را مجبور می کند تا نوک بینی را بیش از اندازه باریک نماید که نه تنها باعث زیباتر شدن بینی نمی شود بلکه بینی را مصنوعی جلوه میدهد.

 

گشاد شدن مویرگ‌های روی پوست بینی

گاهی مواقع به دلیل جراحی‌های پشت سرهم و دستکاری زیاد بر روی بافت‌ گوشتی زیر نوک بینی، مویرگ­های روی پوست بینی در بخش بالایی بینی و نوک بینی نمایان می‌شوند.

 

کجي بيني


در مواردي که بیمار دارای انحراف شديد تيغۀ بيني باشد ظاهر بيني قرينه و صاف نبوده و اصلاح کامل این انحراف از کجي ظاهري بعد از عمل جلوگيري مي کند ولی اگر انحراف تيغۀ داخلي بيني قبل ازجراحی خفيف باشد و جراح آنرا در طي عمل زيبايي بيني اصلاح نکند اين کجي همچنان باقی مانده و حتی می تواند باعث انسداد بيني شود.

 

سوراخ شدن تيغة بيني

از موارد نادر عوارض رینوپلاستی می باشد و در مواردی که جراحی بینی با اصلاح انحراف داخل بینی همراه باشد، امکان ایجاد سوراخ در تیغه بینی وجود دارد که با آبریزش از بینی و تنفس سوت مانند خود را نشان میدهد. ( تنفس سوت مانند وقتی دیده می شود که سوراخ‌های بینی خیلی کوچک باشد و در سوراخ‌های بزرگ علامت خاصی دیده نمی‌شود). جهت ترمیم ان، جراحی دیگری برای بستن سوراخ نیاز است.

تیم متخصص لوکس نوز با در نظرگرفتن تمام عوارض و توصیه های مناسب به افراد سعی در پیشگیری از عوارض بعد از جراحی بینی دارند.

نکته حائز اهمیت در خصوص عوارض جراحی بینی این است که مشاورین لوکس نوزهم عوارض عمومی مرتبط با  جراحی و هم عوارض خاص رینوپلاستی را در نظر می گیرند و پیش از عمل به تفصیل در مورد آنها با بیمار صحبت و تبادل نظر می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =