عوارض عملکردی جراحی بینی

عوارض جراحي بيني به دو دسته  تقسيم می شود:

دسته اول شامل عوارضی هستند كه در عملكرد بيني خود را نشان می دهد.

دسته دوم شامل‌ عوارضي هستند كه در ظاهر بيني نمود مي‌يابند.

در توضیح عوارض دسته اول( عوارض عملکردی بینی) اینگونه می توان بیان کرد که

الف- تنفس حياتي‌ترين عملکرد زندگي است که هنگامي که از مسير طبيعي خود (بيني) منحرف شود، عوارض آن تمام بافت‌هاي بدن را تحت تاثير قرار خواهد داد. یعنی، بي‌حالي، خواب آلودگي، کسالت، بي‌حوصلگي و عصبي بودن.

هنگامی که بیمار به دلیل انسداد بینی مجبور به تنفس‌ طولانی مدت از دهان‌ می شود، عوارضی چون خشكي‌، زخم ‌و درد در ناحيه حلق ایجاد مي‌گردد. صداي‌ تودماغي علامتي‌ از گرفتگي راه‌ هوايي‌ بيني‌است.‌

عوارض تنفسي به دنبال مسایل زیر رخ می دهد:

  • چسبندگي‌هاي داخل بيني

در بيني واکنش‌هاي ناشي از برش‌های جراحی و زخم‌هاي جراحي ممکن است منجر به چسبندگي بافت‌هاي پوشاننده بيني به یکدیگر شده و راه تنفسي را مسدود کند.

اقدامات زير توسط جراح احتمال اين عارضه را کاهش می دهد:

حداقل دستکاري‌هاي داخل بيني در حين جراحي

ايجاد حداقل برش در داخل بيني

گذاشتن ورقه‌هاي سيليکوني به طور موقت (مدت چند روز تا چند هفته) بين تيغه بيني و بافت‌هاي کناري بيني و اصلاح همزمان انحراف تيغه بيني

  • باقي ماندن انحراف تيغه بيني

يکي از معضلات جراحي‌هاي بيني وجود همزمان انحراف در تيغه بيني است که گاهي از ديد جراح مخفي مانده و پس از جراحی، علائم خود را بروز مي‌دهند.

اقدام زير توسط جراح احتمال اين عارضه را کاهش می دهد:

معاينه دقيق تيغه داخل بيني قبل از جراحي، به کمک اندوسکوپ و اصلاح آن در حين عمل

  • بزرگي شاخک هاي بيني

در بيماران مبتلا به انحراف تيغه بيني، در سمت مخالف انحراف، شاخک تحتاني و يا مياني، بيش از حد رشدکرده که موجب تنگ شدن راه هوايي بيني مي‌شود.

  • آلرژي بيني

آلرژي به دليل جراحي بيني ايجاد نمي‌شود، حداقل ۲۰ درصد از بيماراني که تحت جراحي زيبايي قرار مي‌گيرند، مبتلا به آلرژي هستند. در جراحي بيني با درمان‌هاي دارويي و کنترل آلرژي قبل و بعد از عمل مي‌توان عوارض تنفسي را به حداقل رساند.

  • کوچک شدن سوراخ‌هاي بيني

تنگ شدن سوراخ‌هاي بيني طبق قوانين فيزيکي موجب کاهش قطر جريان ورودي هوا مي‌شود. یعنی اگر قطر مجراي عبور هوا به نصف کاهش یابد، موجب افزايش مقاومت در مقابل عبور هوا به ميزان شانزده برابر مي‌شود، آن گاه عواقب کوچک شدن سوراخ‌هاي بيني کاملا قابل درک مي‌شود .

جراح با حذف مرحله برداشتن پره‌هاي بيني و اجتناب از برش‌هاي کناري مي‌تواند از اين عارضه پيشگيري نماید. حائز اهميت است که بيماران به هيچ وجه به جراح خود براي کوچک کردن پره‌ها و يا سوراخ‌هاي بيني اصرار نکنند.

  • تنگي دريچه داخلي بيني

دريچه داخلي بيني در فاصله کوتاهي پس از سوراخ بيني در داخل بيني قرار دارد که تنگي ان معمولا به دنبال برداشتن بيش از حد بافت‌ها و غضروف‌هاي بيني در جراحي ايجاد مي‌گردد. متعاقبا، ضعيف شدن حمايت اسکلتي بيني موجب فروافتادگي غضروف‌هاي بيني و اشکال شديد در تنفس مي‌شود.

 

ب- همچنین، سوزش‌ چشم‌ يا اشك‌ريزش‌ بعد از جراحی بینی ‌نشان از بسته شدن مجراي‌ اشكي‌ در بخش پاييني بيني‌ می باشد.

ج-  اختلال بويايي، احساس سرماخوردگي طولاني، خرخر و مشکلات تنفسي حين خواب از علائم ديگر اختلال عملکرد بيني است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =