عوارض عمومی جراحی زیبایی بینی


– خونریزی

 احتمال این عارضه بعد از جراحی۲ درصد می باشد که بیشتر در بیمارانی که دچار اختلال‌ انعقادی هستند، یا آسپیرین استفاده می‌کنند (مصرف داروهای ضدالتهاب و آسپیرین باید از ۱۰ روز قبل عمل قطع شود) و فشار خون بالایی دارند یا ویتامین E و سیر مصرف می کنند بیشتر اتفاق می افتد. البته نوع دیگری از خونریزی داخل بافتی (زیر چشم و گونه‌ها) وجود دارد که هنگام شکستن استخوان بینی در طی جراحی، اتفاق می افتد.


   عفونت

عفونت پس از جراحی عموماً شایع نیست ولی در صورت ایجاد با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ درمان می شود. این عارضه می تواند به دلیل عدم شستشوی حفره بینی صورت گیرد. باقی ماندن ترشحات به تجمع میکروب‌ها کمک می‌کند و باعث ایجاد عفونت می شود. اگر این نوع عفونت درمان نشود باعث چسبندگی نیز خواهد شد.

 

        واکنش شدید به بیهوشی و داروی ‌بی‌حسی

 حالت تهوع و استفراغ، واکنش آلرژیک به داروی بی هوشی، افزایش فشار خون و ضربان قلب

 

        هماتوم (جمع شدن خون زیر پوست)

عوارض خاص جراحی بینی

درد پس از جراحی

به دلیل دستکاری غضروف و استخوان بینی در جراحی بینی، بروز درد و ناراحتی پس از ان طبیعی است. خوشبختانه این ناراحتی معمولاً کم است و اکثر بیماران می‌توانند با مصرف مسکن درد را به خوبی مدیریت کنند.

تورم

یکی از رایج‌ترین عوارض جانبی جراحی بینی ادم اطراف چشم و بینی است. ادم در روزهای اولیه پس از عمل بینی قابل ملاحظه است، اما پس از سپری شدن دو هفته تا حد زیادی کاهش میاید. البته ادم کمی تا ۶ ماه پس از جراحی وجود دارد. نتیجه نهایی عمل بینی را معمولاً می‌توان پس از یک سال مشاهده کرد.

 

کبودی

میزان کبودی پس از جراحی به حساسیت بیمار و گستردگی جراحی بستگی دارد. این کبودی معمولاً به ناحیه اطراف چشمان محدود می‌شود و پس از حداکثر ۱۰ روز برطرف می‌شود.

 

به‌ جا ماندن اثر زخم پس از جراحی بینی

 

در جراحی بسته بینی برشی داخل سوراخ بینی ایجاد می‌شود، در نتیجه جای زخم کاملاً مخفی خواهد بود. در جراحی باز بینی، یک برش کوچک روی پوست جداکننده دو سوراخ بینی از یکدیگر ایجاد می‌شود. این برش معمولاً به خوبی التیام می‌یابد و تنها جای زخم بسیار کوچکی را به جا می‌گذارد که اطرافیان عموماً متوجه آن نمی‌شوند.

 

 

کاهش حس بویایی پس از جراحی بینی

کاهش حس بویایی بعد از جراحی بینی ناشی از تورم بافت های بینی است، زیرا تورم باعث میشود مولکول ها به پایانه های اعصاب بویایی نرسند و فرد از کاهش حس بویایی خود شکایت داشته باشد که بعد از کاهش تورم این عارضه برطرف میشود. توجه به این نکته ضروری است که در طی جراحی صدمه ای به اعصاب بویایی وارد نمی شود زیرا که پايانه هاي اعصاب بويايي در سقف حفرۀ داخل بيني قرار گرفته اند و اين ناحيه در طي عمل زيبايي بيني معمولاً دستکاري نمي شود.

بنابراين احتمال آسيب ديدن حس بويايي بعد از عمل جراحي وجود ندارد مگر در دو حالت:


حالت اول: اينکه فردي که تحت عمل جراحي قرار گرفته است از قبل مبتلا به پوليپ وسيع و منتشر بيني بوده است و همزمان با عمل زيبايي تحت عمل پوليپکتومي نيز قرار گرفته باشد و با توجه به اينکه ممکن است پوليپ ها در قسمت نزديک به سقف حفره بيني قرار گرفته باشند برداشتن آنها و دستکاري آن قسمت ممکن است منجر به آسيب ديدن پايانه هاي بويايي شود و اگر فردي مبتلا به پوليپ وسيع بيني باشد بهتر است که ابتدا در يک عمل مجزا پوليپ ها برداشته شوند و سپس با فاصلۀ چند ماه بعد تحت عمل زيبايي بيني قرار گيرند.


حالت دوم: اگر فردي در اثر عمل زيبايي بيني به درجاتي دچار انسداد بيني شود به همان ميزان نيز دچار کاهش حس بويايي مي شود.

 

 

چسبندگی

اگر عفونت بعد ازعمل جراحی به وسیله آنتی بیوتیک درمان نشود ممکن است باعث چسبندگی شود . شستشوی حفره بینی از ترشحات از ایجاد عفونت و تجمع میکروب جلوگیری می کند.

گرفتگی بینی

تورم مخاط و رگهای خونی ناشی از جراحی بینی ، باعث گرفتگی بینی در ۱۰ درصد افراد میگردد و به دنبال آن عبور و مرور جریان هوا دشوار می شود و تا مدتی بیمار از راه دهان تنفس می کند و دچار خشکی مخاط دهان می شود با برطرف شدن تورم این مشکل نیز برطرف میشود.

 

 

Author: S Valentine Fernandes, MBBS, MCPS, FRCSEd, FRACS, FACS, LLB; Chief  Editor: Arlen D Meyers, MD, MBA   

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 5 =